האמת מאחורי "זוטו - הרפתקאותיו של וירוס מחשבים" בהוצאת רימונים

רשימת ערכים:

אלגוריתם

ביצי פסחא

בסיסי ספירה

הברון מינכהאוזן ואתחול המחשב

ויקיפדיה

מספרים מיוחדים

מערכת ההפעלה

ניוטון

סיבית

קילו-מגה-ג'יגה

שערים לוגייםערכים נוספים של הזוטופדיה מצורפים בסוף הספר זוטו - הרפתקאותיו של וירוס מחשבים

בסיסי ספירה


אולי ראיתם פעם מונה מכני פשוט. יש כאלה במכוניות ישנות ולפעמים גם בתחנות דלק:

מונה מכני פשוט
השתמשו בכפתורי הפלוס והמינוס על מנת להפעיל את המונה

העיקרון לפיו מונה כזה פועל הוא פשוט. הוא מורכב ממספר גלגלים כאלה:

שעל כל אחד מהם כתובות הספרות 0 עד 9. בכל פעם שהמונה מתקדם הגלגל הראשון מתקדם ספרה אחת. כשהגלגל הראשון חוזר לאפס גם הגלגל השני מתקדם ספרה. כשהגלגל השני יחזור לאפס יתקדם גם השלישי, וכן הלאה...

באותו אופן אפשר ליצור מונים שסופרים בבסיסי ספירה אחרים. במקום להשתמש בגלגלים בעלי עשר ספרות משתמשים במספר שונה של ספרות. העיקרון נותר זהה: הגלגל הראשון מתקדם ספרה אחת בכל פעם, ורק כשהוא חוזר לאפס מתקדם גם הגלגל הבא בתור.

הנה דוגמאות למונים אחרים. במונה בינארי יש רק שתי ספרות בכל גלגל, 0 ו-1. במונה הקסדצימלי יש 16 ספרות בכל גלגל: הספרות 0-9 ואחריהן האותיות A-F.

מונים בבסיסי ספירה שונים
השתמשו בכפתורי הפלוס והמינוס על מנת להפעיל את המונים

שלושת המונים סופרים את מספר העיגולים הכחולים מימין, רק שכל אחד מהם מראה את המספר בבסיס ספירה שונה.

לעיל הדגמנו כיצד סופרים בבסיס 10 (המוכר) ובסיס 2 (בינארי) ובסיס 16 (הקסדצימלי). עקרונית אפשר לספור בכל בסיס שמתחשק לכם, למשל 3 או 381. השיטה על בסיס 10 התפתחה מתוך כך שלאדם יש 10 אצבעות. לו היו לנו 7 אצבעות כנראה היינו רגילים לספור בבסיס 7 דווקא. במחשב משתמשים בסיס בינארי כי נוח לייצג את שתי הספרות 0 ו-1 על ידי מצב זרם החשמל: אין זרם פירושו 0 , יש זרם פירושו 1. ספרה בינארית אחת קרויה סיבית.

אנשי מחשבים אוהבים גם את הבסיס ההקסדצימלי. זאת מכיוון שהוא מתואם יפה עם הבסיס הבינארי. תבדקו למשל באנימציה לעיל: בכל פעם שהספרה הראשונה של המונה ההקסדצימלי היא 0 אז גם ארבעת הספרות הראשונות של המונה הבינארי הן 0. אי אפשר לומר זאת על המונה העשרוני.

למעשה יש עוד בסיס ספירה הקרוי בסיס אונרי. בבסיס זה יש רק סימן אחד! כשרוצים לציין כמות מסוימת, למשל 17, אז פשוט חוזרים על הסימן הזה 17 פעמים. העיגולים הכחולים באנימציה לעיל הם למעשה ספירה בבסיס אונרי.


יש לכם שאלה? תגובה? הערה?

תנאי שימוש
כל הזכויות שמורות © 2009